مرجع دانلود فایل های علمی و دانشگاهی

نخستین دستاورد دانشمندان هسته ای

۴ مرداد ۱۳۹۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرجع دانلود فایل های علمی،

­علي اكبر صالحي افزود: يكي از وظايف اين سازمان رصد تحولات فناوري در بخش هاي اتمي و هسته اي است.

او گفت: يكي از فناوري هاي جديد كه جهان به آن توجه دارد، موضوع فناوري كوانتومي است و نقشه راه اين فناوري در سال هاي ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ ميلادي از سوي كشورهاي اروپايي تنظيم شده است.

صالحي با تاكيد بر ورود سازمان انرژي اتمي به حوزه دانش كوانتوم، تصريح كرد: اين فناوري در ارتباط با پديده هايي است كه در سطح اتم و زير اتم اتفاق مي افتد اين پديده ها به گونه اي است كه با برداشت هاي روزمره از مسائل طبيعي ناسازگار است.

­رئيس سازمان انرژي اتمي با اشاره به مثالي درباره فناوري كوانتومي گفت: اگر يك سنگ كوانتومي در يك چاهك كوانتومي افتاد، شما مي توانيد انتظار داشته باشيد كه اين سنگ خود به خود به بيرون از چاه بيايد و اين پديده با شرايط روزمره ما مانوس نيست، اتفاقات عجيب و قريبي كه اگر خوب مهار شود مي تواند در فناوري هاي جديد به كار گرفته شود.

صالحي افزود: كليد ورود به اين فناوري اين است كه ذرات زيراتمي مثل الكترون ها و فوتون ها را از يكديگر جداكنيد و در اين فناوري هر اتفاقي كه روي يك ذره بيفتد، همان لحظه ذره ديگر متوجه مي شود و واكنش نشان مي دهد.

وي گفت: اين موضوع به اين معنا است كه انتقال اطلاعات از يك ذره نوري به ذره نوري ديگر در زمان صفر مي باشد و معمولا انتظار است كه اين موضوع با سرعت نور اتفاق بيفتد.

صالحي با بيان اينكه  براي ورود به اين فناوري بايد بتوانيم فوتون ها و يا الكترون ها را جدا و سپس از آن بهره برداري كنيم، افزود: در بعد آزمايشگاهي توانسته ايم فوتون ها را جدا كنيم و برنامه داريم تا پايان سال اين فوتون ها را در فاصله ۷ كيلومتري قرار دهيم و فوتون ديگر در همان لحظه اطلاعات را دريافت كند.

او گفت: يكي ديگر از امتيازات اين فناوري اين است كه اطلاعات براي ديگران قابل دسترسي و يا شنود نيست و نياز به رمزنگاري ندارد.

صالحي افزود: اين فناوري امتيازات فراواني در بخش هاي مختلف دارد كه يكي از آنها ارتباطات است و هم اكنون چيني ها اولين ماهواره از اين نوع را به فضا پرتاب كرده اند.

او گفت: يكي ديگر از كاربردهاي اين فناوري در ماشين هاي محاسبات و رايانه ها است و در آينده مي توانيد انتظار داشته باشيد كه بر روي لپ تاپ خود يك سوپررايانه  داشته باشيد.

صالحي افزود: كاربردهاي ديگر اين فناوري در بيولوژي و يا حس گرها است كه مي تواند اندازه گيري هاي دقيق را در بخش هاي مختلف انجام دهد.

با تلاش متخصصان داخلي در فناوري كوانتوم امكان ايجاد ارتباطات رمز نگاري شده فراهم شد.

 

 

با رونمايي از اين دستاورد دانشمندان هسته اي كشور و استفاده از فوتون هاي در هم تنيده در فناوري كوانتوم امكان ايجاد ارتباطات رمز نگاري شده فراهم شده است.

اين فناوري جزء فناوري هاي مرزدانشي است و متخصصان ايراني فعاليت در اين حوزه را همگام با متخصصان در كشورهاي پيشرفته جهان آغاز كردند.

اين فناوري براي نخستين بار در غرب آسيا در سطح آزمايشگاهي رو نمايي شده  است و به زودي وارد چرخه صنعتي خواهد شد امكان ارسال اطلاعات رمزنگاري شده و ساخت رادارهاي فوق پيشرفته و دستگاه هاي مخابراتي امن از جمله دستاوردهاي اين فناوري است.

در آيين رونمايي از اين دستاوردها علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي هسته اي، سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رئيس جمهور، منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري و  جمعي از دانشمندان هسته اي در علوم و فنون ليزر حضور داشتند.