برایان تریسی

 

برایان تریسی را این روزها کمتر کسی پیدا می شود که نشناسد . با آن لبخند جادویی اش می تواند به یکباره شما را از اعماق دلمردگی به اوج قله های هیجان و رشد برساند . در ایران آنقدر از او کتاب ترجمه شده که تا کنون خود او هم به بهانه های مختلف به ایران سفر کرده است . در ادامه به بررسی چرایی و چگونگی یکی از بزرگترین آموزه های برایان تریسی راجع به رسیدن به هدف می پردازیم . استفاده از اندیشه های برایان تریسی می تواند نقش بزرگی را در خودیاری و رشد شخصی هر انسانی بازی کند . بهتر است عمیقتر به او نگاه کنیم .

 

همیشه فقط به چیزهایی که می خواهید فکر کنید

در عکس نوشت بالا با هم خواندیم : Think continually about what you want , not about the thnigs you fear که ترجمه آن تقریبا چنین چیزی می شود : «دائما راجع به چیزی که میخواهید فکر کنید ، نه راجع به چیزهایی که از آنها پروا دارید …» در ارتباط با این نقل قول دو سوال مطرح می کنم و به آنها پاسخ می دهم .

 

ذهن ما دارای یک صافی است !

باید بگویم این طبیعی ست که فکر کردن راجع به هر سوژه ای ، ما را در فضای آن سوژه قرار می دهد . ما شبیه به افکاری که داریم می شویم و در این بین ، ذهن ما دارای یک صافی است . این صافی نمی تواند افعال منفی را از افعال مثبت تشخیص بدهد . به عنوان مثال ، ذهن ما جمله ی «نمی خواهم از او خجالت بکشم» را  به «می خواهم از او خجالت بکشم» تغییر میدهد !

 

مثالی در مورد وسوسه های ذهن انسان

به یاد دارم که در دوران تحصیلی راهنمایی ، دبیری داشتیم به نام آقای مطلب . ایشان به ما درس تعلیمات اجتماعی را یاد می دادند . در یکی از روزها ، به محض ورود به کلاس با همان انرژِی پر حرارتش به ما گفت : «بچه ها صفحه ی ۶۳ کتاب رو باز نکنید!» و همه ی ما کمی گیج شدیم و با پوزخند و حرص و ولع و هیجانی عجیب این کار را انجام دادیم . این فرآیند ، هم آگاهانه و هم ناخودآگاه در ذهن ما اتفاق می افتد . خواه یا ناخواه ذهن ما چنگک هایش را به سوژه سازی هایی که انجام داده ایم قلاب می کند و چه چیزی بهتر از همه ی آن موهبت هایی که به دنبالش هستیم و نه چیزهایی که دلمان میلی به آنها ندارد .

 

چگونه راجع به چیزی که می خواهیم فکر بکنیم ؟

پاسخ به این سوال به زمینه سازی بلندبالایی احتیاج دارد که فعلا قصد پرداختن به آن را ندارم . به طور خلاصه باید بگویم که ابتدا باید فکر کردن را تعریف بکنیم . علم Nlp راجع به فکر کردن ، تعریف تقریبا مشخصی دارد : «فکر کردن حاصل ترکیب سوژه های قبلی ذهن ما با سوژه های جدید الورود است.» به عنوان مثال اگر من بخواهم راجع به تیم چلسی فکر کنم ، فکر من حاصل ترکیب اطلاعاتی ست که قبلا از تیم چلسی داشته ام و چیزی که در همین لحظه از تیم چلسی می بینم ! ( مثلا قهرمانی فصل ۲۰۱۵ و رتبه دهمی فصل ۲۰۱۶ در لیگ جزیره) .

 

پس برای فکر کردن راجع به چیزی که میخواهیم ، به سوژه سازی و ترکیب سوژه ها احتیاج داریم . در این میان ، توالی ترکیب سوژه ها هم می تواند نتایج متفاوتی خلق کند که از آن به عنوان خلاقیت یاد می کنیم . با این حساب ، طبق آموزه های برایان تریسی اگر من قصد دارم به یک میلیونر خودساخته تبدیل بشوم کافی ست سوژه هایی روشن را مرحله به مرحله در یک روند مشخص در ذهنم خلق و ترکیب بکنم و اگر دوست دارم به یک انسان منزوی و سیاه روز تبدیل بشوم کافی ست که دائما از همه ی آن ناامیدی هایی که از آنها میترسم در ذهنم سوژه سازی بکنم . انتخاب با خود ِ ماست !

 

نگاهی به افراد موفق بزرگ دنیا

فرقی ندارد که یک رشته ورزشی را در نظر بگیرید یا یک حرفه هنری . هر فرد بزرگ در هر زمینه ای که فعالیت دارد از یک سری قوانین ثابت پیروی می کند . در این زمینه ، اصغر فرهادی با کریس رونالدو ، یا  مهدی طارمی با ترانه علیدوستی هیچ تفاوتی ندارد ! چه شما به سراغ یک نقاش و یک بازیگر ، یا به سراغ یک فوتبالیست و یک خواننده بروید . همیشه موارد مشترکی در طرز تفکر آن ها پیدا می کنید . قانون مثبت اندیشی برای بزرگترین افراد در تمام زمینه ها عمل می کند . آنها با استفاده از همین قوانین ثابت روز به روز بهتر می شوند . تجربه شما در زمینه یادگیری از کتابها و افکار برایان تریسی چیست ؟